Mnohí vravia, že sviatok sv. Valentína je len ďalším z amerických sviatkov, ktoré sme si akosi „adoptovali“ a opakujeme sa po Američanoch. Ale keby aj, veď je to milé oslavovať lásku a všetko, čo s ňou súvisí. Valentín nie je len patrónom zaľúbencov, ale všetkých, ktorí sa majú radi – deti rodičov a naopak, kamaráti, spolužiaci... Ľudia by sa mali mať radi.
Pravdou však je, že by to nemalo byť len jeden deň v roku. Lásku by sme si mali prejavovať každý deň v roku. A to nielen slovami, ale hlavne skutkami.
Kto bol sv. Valentín?
Je veľmi ťažké sa dopátrať k tomu, kto bol sv. Valentín...
Kňaz a lekár Valentín žil v 3. stor. n. l. za vlády cisára Claudia. Claudius bol krutý náladový tyran, ktorý sa rozhodol zrušiť manželstvo. Ženatých mužov totiž nepovažoval za dobrých bojovníkov. Manželky a deti pokladal za príťaž a príčinu zbabelstva. Sobášenie tvrdo zakázal! Kňaz Valentín sa proti cisárovi vzbúril, mladých milencov pozýval k sebe a sobášil ich potajme.
Preto sa Valentínovi hovorí aj priateľ milencov. Hoci to bola vzbura tichá, Cladius sa to dozvedel. Kňaza uväznil a pokúšal sa ho presvedčiť, aby zanechal kresťanstvo a vyhlásil, že prijíma vieru rímskych bohov. Valentín sa však nemienil vzdať svojho zmýšľania. Lásku medzi mužom a ženou pokladal za posvätnú, rovnako ako zväzok, ktorý uzavreli. Ani kruté zaobchádzanie neodvrátilo Valentína od jeho presvedčenia. Preto cisár rozhodol o jeho poprave. Legenda dodáva, že Valentín zanechal pred smrťou dcére žalárnika, s ktorou sa spriatelil, lístok s vyznaním svojej náklonnosti. Končil sa slovami: „...od Tvojho Valentína.“ A toto bola údajne prvá valentínka. Bolo to práve 14.februára 269, tesne pred jeho popravou. V roku 496 pápež Gelasius vyhlásil 14. februára za sviatok sv. Valentína. Neskôr sa tento deň stal dňom milencov a sv. Valentín ich patrónom. Prvá valentínka, blahoželanie z lásky, sa objavila v 15. storočí. Z londýnskeho väzenia ju svojej manželke poslal Charles, vojvoda Orleánsky. Valentínky, ktoré podobali tým, na ktoré sme zvyknutí dnes, sa však rozšírili až v 19.storočí.
Dnes pokladáme 14.február, Deň svätého Valentína, za jedinečnú príležitosť, ako vyjadriť svojim blízkym lásku, náklonnosť či priazeň. Vyplýva z toho, že valentínky - pozdravy, kvety či drobné darčeky s týmto motívom, nedávame už iba tým, do ktorých sme zamilovaní. Valentínky sa zvyknú posielať či podarúvať aj rodičom, súrodencom, priateľom - skrátka ľudom, ktorých máme radi, ktorých si vážime a v ich spoločnosti sa cítime príjemne. U nás ešte nie, ale v zahraničí je zvykom posielať valentínky aj svojim obľúbeným učiteľom.
Takže...
Našej pani riaditeľke Januške,
pani učiteľke Siske
a pani vychovávateľke Martuške
prajeme
krásneho Valentína!
Ing. Lívia Szabóová