Dedinské málotriedne školy sú zvláštnym typom základnej školy. Tá v našej obci je takého rodinného typu. Pani riaditeľka Janka s pani učiteľkou Silvikou nás každé ráno vítajú už pri dverách s milým úsmevom. Prehodím s nimi pár viet, dozviem sa, čo moju dcéru v daný deň v škole čaká a spokojná odchádzam do práce, zhodou okolností tiež do školy, ale strednej, v susednom meste.
Keď moja dcéra nastupovala do prvého ročníka, škola mala 10 žiakov. 5 prváčikov a 5 druháčikov. Žiakov tretieho a štvrtého ročníka škola nemala. V predchádzajúcich dvoch školských rokoch sem rodičia nezapísali ani jedno dieťa. Zamyslela som sa, prečo asi.... Prišla však nová pani riaditeľka a nastala zmena k lepšiemu. Dnes už školu navštevuje 20 detí. Je málotriedna škola pre deti výhodou, či nevýhodou?
Úlohy a obsah vzdelávania sú pre málotriednu i plnoorganizovanú školu rovnaké a kladú sa na ne i rovnaké požiadavky. Špecifickosť málotriedky je ale v tom, že učiteľ pracuje s viacerými ročníkmi v jednej triede. V tej našej sú pospájané ročníky 1.-2. a 3.-4. Keď bola dcéra prváčka, vždy mi doma porozprávala aj to, čo preberali druháci. V druhom ročníku sa učili spolu s prvákmi a tretiakmi, čo bolo pre ňu ešte zaujímavejšie.
Niektorí rodičia tvrdia, že deti si pri prechode na plnoorganizovanú školu ťažšie zvykajú na nové prostredie. Dovolím si však tvrdiť, že skúsení a zanietení učitelia dokážu deti dokonale pripraviť na prechod na druhý stupeň základnej školy.
Málotriedna škola na dedine nie je len vzdelávacou inštitúciou, ale zohráva dôležitú úlohu i v živote obce. Učitelia na dedinách plnia ešte i dnes vo väčšej miere mnoho mimoškolských funkcií, ako je tomu v mestách na plnoorganizovaných školách. Od učiteľa na málotriednej škole sa ďalej očakáva, že sa bude k dispozícii pre rozmanité mimoškolské aktivity. S deťmi sa pripravuje na rôzne kultúrne vystúpenia ( deň matiek, mesiac úcty k starším, vianočná akadémia, dni obce atď.), nielen pre rodičov a starých rodičov detí, ale i ostatných obyvateľov obce. Málotriedna škola sa teda stáva aj významným kultúrnym činiteľom.
Zanietení a kvalifikovaní pedagógovia, vyučovanie anglického jazyka a informatickej výchovy už od 1. ročníka, množstvo mimoškolských aktivít, úspechy v projektoch a súťažiach sú ďalším dôkazom toho, že aj málotriedna škola dokáže obstáť v konkurencii plnoorganizovaných škôl. Jej prípadné zrušenie by znamenalo problémy pre deti (dochádzka do školy autobusom). Škola je jednoducho súčasťou každodenného života obce. Škola pre obec znamená život, z obce bez školy odchádzajú mladí ľudia.
My, za našu školu vďačíme aj pánovi starostovi, ktorý školu udržal aj vtedy, keď na ňu obec doplácala, pretože deti začali odchádzať za vzdelávaním do susednej Šale.
Aj „dedinská“ škola však môže mať kvalitný školský vzdelávací program a kvalifikovaných pedagógov, ktorí svoju prácu milujú. Dôkazom toho je aj Základná škola v Kráľovej nad Váhom.
Ing. Lívia Szabóová, predsedníčka RZ